Те просто нямат доверие на собствените си оръжия, дори тайничко ги презират от дъното на душите си. Автоматът М-16 ги предава насред бой, където поради внезапни засичания загиват цели военни единици. От друга страна има здрав и устойчив АК-47, който не може да бъде спрян от кал, вода или прах.
В края на Виетнамската война американците модернизират иззетите автомати "Калашников" и разработват нови муниции за тях. Те просто са принудени да направят такова радикално решение, защото нямат доверие на собствените си оръжия, пише американският портал War is boring.
"На първо място малки количества автомати "Калашников" се появяват в Южен Виетнам", отбелязва историкът Кевин Докъри в книгата си Special Warfare Special Weapons. "В резултат на това АК-47 става нещо като престижно оръжие". И с все по-масовата си употреба то намира място сред редиците на американската армия, преди всичко в специалните военни части и военноморските сили на САЩ.
Днес между военните експерти и историците има разбирателство относно резултатите от използването на автомати М-16 във Виетнамската война. Именно това оръжие им изиграва "лоша шега" при изключително влажните условия в региона. То "забива" по време на битка и справянето с този проблем на първите модификации е истински кошмар за американските войници, които често загиват, докато се борят със собствените си оръжия.
От друга страна автомат "Калашников" е много по-надеждно оръжие и има по-голям капацитет на мунициите – до 30 патрона.
Освен това са особено удачни в специалните операции, които се извършват предимно през нощта, благодарение на характерния си звук по време на стрелба и специфичните си трасиращи куршуми, които създават зелена вместо червена светлина – стандартният цвят в западните армии.
Американските военни често извършват специални акции във виетнамските села в търсене на партизани или поне техните основни оръжия, за да попълнят недостига си на съветски огнестрелни оръжия и боеприпаси за АК.
Американците търсят муниции конкретно за АК-47. Тъй като разузнавателно-диверсионните им части използват най-вече съветски оръжия, боеприпасите са особено ценни за специалните операции в Северен Виетнам, Лаос и Камбоджа, където все още няма официално изпратени войски на САЩ.
Членовете на американските специални сили MACV-SOG редовно пресичат границите на засегнатите страни с цел да нападат виетнамските конвои от засада, да извършват разузнаване или да унищожават вражеска инфраструктура. Тези единици се състоят от подбрани командири от почти всички съществуващи специални единици във всичките три типа американски войски (сухопътни, морски и въздушни). Използват предимно съветско-руски модернизирани стрелкови оръжия.
Американското командване за специалните си операции често използва военни части от Южен Виетнам. А именно, когато облекат във виетнамски униформи и закичат АК-47 на рамо, те външно не се различават особено от северновиетнамците.
Скоро командването на САЩ започва да прилага още по-хитри тактики. Те извършват технически саботаж над пленените оръжия и боеприпаси от съветски произход. Основната цел на психологическата война е в съзнанието на виетнамските войници значително да се омаловажат възможностите на "Калашников", който до момента е показвал висока надеждност.
Американските генерали всячески се опитват да прикрият огромното превъзходство на АК-47 над М-16. Ето защо те се опитват по всевъзможни начини да обезвреждат съветския автомат, който не просто добива огромна популярност, но дори се налага като основно оръжие на американските войски. Това има големи социално-психологически последици в Съединените щати. Стига се до там, че дори се прибягва до строги забрани за използването на конфискувани съветски оръжия в редиците на армията им.
Разбира се, всички тези детайли имат незначителен ефект на място и в никакъв случай не успяват да обърнат по-нататъшния ход и крайния резултат от войната във Виетнам.

РЕКЛАМА:
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉
ФЕЙСБУК КОМЕНТАРИ👇

0 comments:

Публикуване на коментар

Най-четени