Половината българи предпочитат да живеят по времето на социализма. Това става ясно от първата част от национално представително проучване на изследователски център "Тренд".
Поставени в ситуация да избират, в кой период биха предпочели да живеят - в сегашния, след 10 ноември 1989 г. или в този преди промените, респондентите са разделени на две големи групи. Двата периода са предпочитани по точно 41% от анкетираните.
Данните от изследването сочат, че само една пета от анкетираните българи на възраст между 18 и 39 г. имат желание да живеят по време на социализма в България, докато над две трети от хората над 60 години биха предпочели периода преди 10 ноември.
Снимка 323687
Източник: Изследователски център "Тренд"
Това са само част от изводите на първата част от национално представително проучване на изследователски център "Тренд". Изследването е възложено на изследователския център от Андрей Ковачев - член на Европейския парламент от групата на ЕНП. 1005 пълнолетни българи са участвали в изследването , проведено между 18 и 26 октомври 2017 г. Използваният за изследването метод е "лице в лице".
Независимо сериозният дял на хора, предпочитащи живот в периода преди 1989 г., по-голямата част от анкетираните смятат, че комунистическият режим е извършвал престъпления спрямо хората - 52%. Привърженици на обратната теза са 17%.
Повечето от запитаните успяват да свържат периода преди 10 ноември 1989 г. с конкретни неща.
Положителните оценки за периода на строя са свързани предимно със социалните постижения на режима. Изтъкнатите сред тях са: - работа за всеки (16%), спокойствие (11%), безплатно здравеопазване и образование (8% / 7%).
Едва след това идват негативните асоциации за комунистическия режим в България. По-малка част от респондентите посочват лоши страни на политическата система като цензура и ограничаване на личните свободи (5%), репресии (4%), изолация и забрана за пътуване (2%).
Изследователският център прави хипотезата, че заради факта, че по-младата част от анкетираните не са живели по времето на социализма, те се въздържат да го асоциират с нещо.
Дяловете на отказ от отговор на въпроса сред най-възрастните обаче са минимални.
Тествано е и отношението на анкетираните към различни исторически личности. И тук тенденциите се движат в положителна посока. Симпатии към комунистическите личности имат по-възрастните респонденти.
Повечето хора одобряват Тодор Живков.
Снимка 323688
Източник: Изследователски център "Тренд"
Абсолютно всички са запознати с личността на Тодор Живков. 41% от хората отговарят, че отношението им към него е положително. 33% остават неутрални, избирайки възможната опция "нито положително, нито отрицателно" и едва 18% от респондентите имат отрицателно отношение към него. Най младите обаче имат по-скоро отрицателно отношение към тях.
В отношението към личности от периода след 1944 г. респондентите от различни демографски групи показват сходно отношение. Андрей Луканов и Петър Младенов събират най-много отрицателни оценки. Оказва се, че във всички групи има положително положителното отношение към Желю Желев.
РЕКЛАМА:
СПОДЕЛИ НОВИНАТА👉
ФЕЙСБУК КОМЕНТАРИ👇

0 comments:

Публикуване на коментар

Най-четени